Otwierając gabinet logopedyczny, musiałam zaopatrzeć się w pomoce, będące wsparciem w mojej pracy, a przy tym zaciekawią małych pacjentów. Natrafiłam na mnóstwo stron, oferujących pomoce, jednak trudno było zdecydować się na te najlepsze. Po wielu godzinach szukania zdecydowałam się na zrobienie zakupów, na kilku różnych stronach.
Pierwszą stroną godną uwagi jest Eduksięgarnia.pl. W ofercie znajduje się szeroki asortyment pomocy dla logopedów, psychologów, nauczycieli i rodziców.
Kolejną sprawdzoną witryną jest Arante.pl. W tym sklepie można zakupić programy komputerowe, gry oraz narzędzia do terapii.
Na stronie komlogo.pl dostępne są materiały do diagnozy i terapii, programy, książki oraz gry.
Jakie pomoce logopedyczne kupić?
Jest wiele pomocy do pracy terapeutycznej, jednak nie jest łatwo wybrać te, które się sprawdzą. Przedstawiam listę książek, które szczególnie warto mieć w swojej biblioteczce:
- Kwestionariusz badania mowy, Brygida Zioło i Grażyna Billewicz
- Test do badań przesiewowych, Iwona Michalak – Widera
Świetnym narzędziem do diagnozy jest KOLD – Karty Oceny Logopedycznej Dziecka. Przeprowadzanie tego testu wymaga wcześniejszego przeszkolenia. Jest on dostępny na stronie Komlogo.pl, gdzie można również zakupić wiele innych ciekawych pomocy do terapii.
Prowadząc terapię, warto zaopatrzyć się także w poniższe materiały logopedyczne:
- G.Demel „Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola”. Można tu znaleźć podstawowe informacje na temat artykulacji, norm poprawnej wymowy oraz garść pomysłów na terapię. To taka wiedza w pigułce. Oczywiście znajduje się tu test przesiewowy do badania mowy, warto na niego zerknąć.
- Cieszyńska, Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6 roku życia”. Bardzo przystępnie napisana książka, dzięki której można zapoznać się z takimi tematami jak rozwój motoryki, rozwój spostrzegania wzrokowego, rozwój percepcji słuchowej, rozwój mowy, etapy rozwoju zabawy, rozwój zachowań społecznych i emocji, a także kształtowanie się dominacji stronnej. Do każdego rozdziału dołączone są przykłady ćwiczeń stymulujących dziecko na każdym etapie rozwoju. Znajdziecie tam dużo ważnych i przydatnych w pracy informacji.
- G. Krzysztoszek, M. Piszczek „Materiał wyrazowo – obrazkowy do utrwalania poprawnej wymowy głosek…”. Cała seria jest świetna – opatrzona estetycznymi grafikami, obrazkami, wyrazami, frazami i zdaniami do utrwalania. Co jest ważne, dziecko może wspomnaine obrazki kolorowć, ponieważ są czarno – białe. Lubię po tę pomoc sięgać szczególnie wtedy, gdy pracuję z młodszymi dziećmi, które jeszcze same nie piszą, nie czytają.
- Podręczniki A. Chrzanowskiej i K. Szoplik „Zabawy i ćwiczenia logopedyczne” to prawdziwy zbiór inspiracji do zajęć! Wszystkie podręczniki z tej serii zawierają mnóstwo fantastycznych pomysłów na ćwiczenia i bardzo dużo materiału językowego do utrwalania każdej głoski.
- „Logopedyczny zbiór wyrazów”, którego autorką jest J. Wójtowiczowa – bez niego ani rusz.
- Seria książek B. Dawczak i I. Spychał „Szkoła poprawnej wymowy”. Bardzo lubię pracować na tych książeczkach z maluchami, bo są ładne, kolorowe a przy tym oryginalne. Dzieci świetnie się bawią, ćwicząc sylaby. Uważam, że frazy i zdania nie zawsze są „trafione”, ale mam kilka ulubionych stron w każdej książeczce, bez których nie mogę się obejść. Cena książeczek z tej serii jest bardzo atrakcyjna.
- „Chcę poprawnie wymawiać…” seria zeszytów M. Wrzesińskiej do ćwiczeń różnych głosek. Mimo że grafika nie jest zachwycająca, to mozna tu znaleźć wiele ciekawych ćwiczeń, głównie dla dzieci już czytających i piszących. Warto się zapoznać.
- K. Szłapa „Myszka Szarusia, Żabka Żanusia oraz inne zabawy utrwalające wymowę i pisownię sz, ż (rz)”. Fantastyczne materiały. Często kseruję dzieciom strony książki w ramach pracy domowej.
- B. Czarnik „Mówię! Wierszyki i zabawy logopedyczne…” do utrwalania szeregu szumiącego i syczącego. Przystępne rymowanki. Do każdego wierszyka dołączona jest karta pracy tematycznie z nim powiązana.
- „Uczymy się poprawnie mówić” (różni autorzy) – materiał do głosek szumiących, syczących, ciszących i innych. Jest to świetna seria z dużą dawką materiałów nie tylko dla maluchów, ale także dla nieco starszych dzieci.
- „Unilogo – zestaw uniwersalnych pomocy do wykorzystania przez logopedów, terapeutów i nauczycieli” autorstwa A. Lubner–Piskorskiej. Korzystam. To idealna pomoc dla tych osób, które ze zdolnościami plastycznymi są na bakier.
- Agnieszka Bala ,,Zeszyty ćwiczeń – Stymulacja prawej i lewej półkuli mózgu’’– świetny zestaw do ćwiczenia ORM, afazji oraz autyzmu.
- Elżbieta i Witold Szwajkowscy – układanki wielkoformatowe – wszystkie. Wydawnictwo WiR.
Mali pacjenci uczą się najchętniej podczas zabawy. Umożliwią nam to różne gry i układanki. Oto kilka z nich:
- ,,Układanki letwopółkulowe.”, prof. J. Cieszyńska, A. Dębicka. Pozwalają przeprowadzić ćwiczenia polegające na naśladowaniu wzoru ułożonego przez terapeutę.
- ,,Logopedyczna sakiewka skarbów” , Dużym plusem tej gry jest to, iż nie tylko wspomoże gimnastykę narządów artykulacyjnych, ale również m.in zadba o rozwój słuchu, dykcji oraz uatrakcyjni terapię niepoprawnie wymawianych głosek. Jednak czasami mimo naprawdę atrakcyjnych pomocy zdarza się, iż np. język dziecka nie jest w stanie podołać stawianym mu w postaci ćwiczeń wyzwaniom
- ,,Czajka”, Wydawnictwo DalejRazemEdu
- ,,Czerwony Kapturek i Mądry zamek” wyd. Granna Smart Games
- ,,Nawlekaj nie czekaj. Wzory, kolory, memory.” Pamięć 3D. Wydawnictwo Alexander.
- Seria ,,Opowiem Ci Mamo” wyd. Aleksander gry ćwiczące budowania opowieści, tworzenie ciągów logiczno – myślowych oraz ucząca rozumienia następstw przyczynowo – skutkowych.
- Seria ,,Pucio” wyd. Nasza Księgarnia – gry wspierają rozwój mowy maluchów i wprowadzają podstawowe zasady gramatyki.
Kolejną pomocą dla pracy logopedy są programy komputerowe, które umilą żmudne ćwiczenia logopedyczne. Oto kilka z nich:
- Edusenus Logopedia Gold – Pakiet logopedycznych programów multimedialnych wspierających profilaktykę, diagnozę oraz terapię większości zaburzeń mowy i języka, występujących u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
- Logoobrazki – pakiet. Komlogo. Program do terapii rotacyzmu, sygmatyzmu.
- Jąkanie – trening płynnej wymowy. Ei-system. Przy pomocy programu dzieci mogą ćwiczyć płynną wymowę.
- Edusenus-Mówiące obrazki – gra przeznaczona jest do terapii dzieci niedosłyszących, z zaburzeniami mowy i komunikacji.
Myślę, że przyszły logopeda, zaopatrując się w powyższe pomoce, w stopniu zadowalającym wyposaży swój gabinet, nie wydając przy tym mnóstwa pieniędzy.