Sionik, carny, kokodyl – pierwsze nieporadne słowa wypowiadane przez dzieci często rozczulają rodziców. Jeśli jednak nieprawidłowości utrzymują się dłużej, powinny wzbudzić naszą czujność. W ocenie mowy musimy mieć na uwadze normy rozwojowe – nie na każdy niepoprawny dźwięk należy reagować paniką, nie ma powodów do zmartwień, jeżeli dziecko w danym wieku zamiast określonych dźwięków wypowiada inne głoski i mieści się w normie wiekowej. Dziecko 3-letnie komunikuje się werbalnie i prawidłowo wymawia głoski [ś, ź, ć, dź] w zastępstwie [sz, ż, cz, dż], czyli zamiast [szopa] mówi [śopa], wtedy powinnyśmy poczekać na pojawienie się odpowiednich głosek. Wyjątek stanowi międzyzębowa realizacja tych głosek (język dziecka wchodzi pomiędzy zęby) – wtedy nie należy czekać z wizytą u logopedy!

Wyznacznikiem czasu powinien być wiek dziecka, należy pamiętać, że to co jest normą u 3-latka, u 5-latka możemy zakwalifikować jako wadę wymowy, którą powinniśmy korygować.
Problem seplenienia dotyka co drugiego przedszkolaka, co w następstwie powoduje nieprawidłowości w nauce czytania oraz pisania. Trzyletnie dziecko powinno swobodnie posługiwać się mową, jeżeli dziecko nie jest zrozumiałe przez otoczenie, w głowie rodzica powinna zapalić się „czerwona lampka”. Seplenienie to pewnego rodzaju deformacja dźwięków. Wyróżniamy: seplenienie międzyzębowe, dorsalne oraz boczne.
Warto dowiedzieć się więcej na temat wad wymowy. Pomoże Ci w tym nas artykuł : https://www.dobrylogopeda.edu.pl/poradnik-pacjenta/jak-powstaja-wady-wymowy
Dlaczego dziecko sepleni?
Jest wiele czynników wpływających na prawidłowy rozwój dziecka. Przyczyn seplenienia jest bardzo dużo, jednak do najczęstszych można zaliczyć:
- Nieprawidłową wymowę słów przez rodzica, zdrabnianie i spieszczanie słów np. ciekoladka-czekoladka, skalbusiu – skarbusiu, itp.,
- Zbyt długie używanie smoczka oraz butelki. Rodzice często uważają, że to smoczek powoduje deformację zgryzu. Jednak zbyt długie używanie butelki również nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi aparatu artykulacyjnego – źle wpływa na sprawność języka i warg oraz zaburza prawidłowy tor oddychania,
- Częstym powodem seplenienia u dzieci są nieprawidłowe warunki anatomiczne: budowa języka, podniebienia lub wady zgryzu. Często problemem jest także zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe lub wargowe,
- Nieprawidłowo wprowadzane posiłki, zbyt długo podawane zmiksowane i płynne jedzenie sprawiają, że narząd żucia nie rozwija się prawidłowo.
Czy z seplenienia się wyrasta?

Należy pamiętać, że dzieci wyrastają z tego, co jest normatywne i rozwojowe, a seplenienie jest wadą wymowy, która powinna być korygowana przez specjalistów!
Sepleniący maluch powinien zwracać większą uwagę rodziców, którzy powinni kontrolować postępy w nauce prawidłowej wymowy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że na początku przygody z mówieniem większość dzieci zastępuje trudniejsze głoski łatwiejszymi. Często myśląc „ojej, wyrośnie z tego” możemy zrobić dziecku ogromną krzywdę. Niekorygowane wady pogłębiają się z wiekiem i utrudniają dziecku funkcjonowanie w szkole, a następnie w pracy.