Oddech ma znaczenie fundamentalne. Bez niego jesteśmy w stanie przeżyć 4 minuty (dla porównania bez wody przeżyjemy około 10 dni). Oddech towarzyszy nam codziennie (do 18 oddechów na minutę) i jest on odruchem automatycznym – to znaczy przebiega bez naszej świadomości. Pośród codziennych obowiązków i zajęć często nie skupiamy się na tym, jak oddychamy, a warto poświęcić chwilę uwagi, by ta kluczowa dla nas czynność przebiegała w sposób prawidłowy.
Rodzaje oddychania?
1. Oddychanie piersiowe (tzw. „szczytowe”) – polega na zaangażowaniu głównie górnych partii klatki piersiowej przy niedostatecznej pracy mięśni brzucha, dolnych żeber i przepony. Oddychając w ten sposób, nie napełniamy dostatecznie płuc powietrzem i zaniedbujemy pozostałe mięśnie oddechowe – przez co nie jesteśmy w stanie utrzymać prawidłowego tempa mowy. Piersiowy typ oddychania jest charakterystyczny dla osób o dużym napięciu mięśni ramion, szyi i twarzy. Warto zadbać o rozluźnienie tych obszarów za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń, a także o wypracowanie prawidłowego toru oddechowego.
2. Oddychanie brzuszne – polega na wzmożonej pracy mięśni brzucha przy minimalnych ruchach żeber i klatki piersiowej. Może to spowodować nadmierne usztywnienie się mięśni brzucha, a tym samym obniżenie jakości brzmieniowej głosu.
Za właściwy sposób oddychania uznaje się taki, w czasie którego maksymalnie zwiększa się objętość płuc, równomiernie zaangażowane są przepona oraz mięśnie żeber (bez usztywniania ich!) – co jest warunkiem wypracowania prawidłowego podparcia oddechowego. Taki typ oddychania określa się oddychaniem żebrowo-brzuszno-przeponowym.
Czym jest podparcie oddechowe?
Prawidłowe podparcie oddechowe polega na regulacji fazy wydechu, w taki sposób, żeby jeden oddech wystarczył na wypowiedzenie zdania przy równoczesnym zastosowaniu zasad interpunkcyjnych. Stosowanie interpunkcji ułatwia zachowanie odpowiedniego tempa i rytmu mowy.
Innymi słowy – podparcie oddechowe polega na ekonomicznym „zużyciu” nabranego powietrza podczas mówienia lub śpiewania.
Niedostateczne podparcie oddechowe może powodować różne błędy emisyjne (trudności w tworzeniu wysokich dźwięków, załamywanie się głosu, niewyraźna artykulacja), a także może prowadzić do zaburzeń głosu.
Pamiętaj:
- Nie wykonuj żadnych ćwiczeń na siłę – praca nad oddechem powinna być łagodna i naturalna, nie powinna sprawiać bólu
- Nie usztywniaj mięśni klatki piersiowej i brzucha – swobodne i elastyczne ciało ułatwi osiągnięcie prawidłowego toru oddechowego
- Nie skupiaj całej swojej uwagi na oddechu – czasami nadmierna koncentracja na mięśniach oddechowych powoduje napięcie i stres, a przecież oddech powinien przede wszystkim służyć naszemu dobremu samopoczuciu.
Szukasz konsultacji, diagnozy lub terapii logopedycznej online? Zobacz polecanych logopedów online i uzyskaj pomoc dzięki wizycie logopedycznej przez Internet. https://www.dobrylogopeda.edu.pl/logopeda-online