Choć smoczek jest gadżetem bardzo pomocnym, to jednak długotrwałe używanie go wpływa na niewłaściwe ułożenie języka, Zdecydowanie po osiągnięciu 1. roku życia rodzice powinni oduczyć dziecko jego używania.
Zbyt krótkie wędzidełko języka, nieprawidłowa budowa warg lub języka, rozszczep podniebienia… Niestety, nie da się temu zapobiec. Jednak z pomocą specjalisty można skorygować nieprawidłowości.
Zła pozycja głowy podczas snu
Zbyt wysokie oraz zbyt niskie ułożenie główki dziecka podczas snu prowadzi do przodożuchwia oraz tyłożuchwia. Główka powinna spoczywać na delikatnym podwyższeniu, a kręgosłup w pozycji poziomej.
Marchewka? Skórka od chleba? Oczywiście! Jedzenie twardych produktów wpływa bezpośrednio na prawidłowy rozwój żuchwy, języka oraz zębów dziecka.
Dziecko uczy się mówić poprzez naśladownictwo. Jeśli zaobserwuje nawyki niewłaściwie wypowiadającej się osoby, z pewnością będzie wzorować się na niej, przyswajając błędy.
Podobnie jak smoczek, kciuk umiejscowiony w buzi malca powoduje złe umiejscowienie języka. Zachęcamy rodziców do szybkiej reakcji oraz korekty zachowania dziecka.
Przygotowaliśmy infografikę, którą może być udostępniana przez wszystkich logopedów na ich stronach internetowych, blogach, a także profilach na portalach społecznościowych, np. Facebook czy Instagram.
Wystarczy kliknąć przycisk pobierz poniżej. Wykorzystując infografikę nie zapomnij oznaczyć nas na Instagramie oraz Facebooku @dobrylogopeda.
Jeżeli natomiast chcesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych specjalistów lub na darmową bezpłatną rozmowę, która przygotuje Cię na pierwsze spotkanie z logopedą, to zapraszamy Cię do zapoznania się ze stroną: https://www.dobrylogopeda.edu.pl/logopeda-online.